Sağlık

Kilo Alımını Destekleyen Hormonlar

Bazen az yediğiniz, yediklerinize dikkat ettiğiniz halde yine de kilo açısından değişimler olmaz.  “Su bile yarıyor” şeklinde isyanlar duyarız. Peki, hiç sağlığınız açısından düşündünüz mü? Her şeyden önce bir doktora görünmek, vücudunuza yapacağınız en büyük iyiliklerden birisi olacaktır.

Bu yazımızda sizlere kilo alımınızı destekleyen hormonların bilgisini vermeye çalıştık. Buyurun kilo alımını destekleyen hormonları öğrenmeye!

Tiroit Hormonları

Tiroit hormonun az çalışması sonucu kilo alımı meydana gelir. Görevini yerine getirememesi sonucu, tiroit hormonu az çalışır. Yağların vücut tarafından yakılamaması sonucu, vücutta yağlar birikir ve ödem oluşturur. Bunun sonucu kilo alımı olur.

İnsülin

Pankreastan salgılanan bir hormondur. Görevleri arasında enerji olarak kullanılır ve yağları depolar. Fazla insülin kanda dolaşımda kaldığı zaman, bunun sonucu kan şekeri yükselir ve kilo artışı meydana gelir.

Kortizol

Böbrek üstü bezinin salgıladığı bir hormondur. Kortizol stres durumunda artar ve vücudun ihtiyacından fazla yağ depolar ve kilo alımına sebep olur.

Testosteron

Erkeklik hormona olan testosteron, kadınlarda denge, yağ yakmak bir libidonun artması için az miktarda salgılanır. Stres ve yaşa bağlı olarak testosteron düzeyi düşer ve buda kilo alımına neden olur.

Progesteron

Stres, doğum kontrol hapları ve menopoz sonucu progesteron düzeyini düşürür ve kilo alımına bunun getirisiyle cilt sarkmasına neden olur.

Melatonin

Uyku uyanıklık düzeyini düzenler. Düzenli uyunmadığında stres oluşur ve iltihaplı bir kilo alımını ortaya çıkarır.

Bunun yanı sıra grelin, leptin ve östrojen hormonlarının da kilo almaya sebep alan hormonlar arasında yer almaktadır.

Leptin

Normal şartlarda leptin hormonu beyne doymuşluk hissini gönderir fakat şekerli ve işlenmiş gıdalar tüketildiğinde göbekte ve karaciğerde yağ depo edilmeye başlanır. Bu yağ hücreleri leptin hormonunu salgılar ve yağ depolandıkça bu salgı devam eder zamanla vücudumuz leptin hormonuna alışır ve hiç doygunluk hissetmez sürekli yemeye devam eder.

Ghrelin

Ghrelin hormonu iştah artıran hormondur. Temelinde ghrelin hormonunu mide salgılamaktadır. Bu hormonun çok fazla salgılanması kilo alımına neden olmaktadır. Obez kişiler bu hormona daha duyarlıdırlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca kontrol et

Close
Close