Sağlık

Mutlu ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Sevgi Üretin

Sevgi yaşamımızda yer alması gereken en önemli hislerden birisidir. Hem kalbe, hem ruha, hem sağlığa iyi gelen sevgi iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Birini seçtiğimizde kalbimiz daha hızlı atar, daha hızlı nefes alıp veririz. Böylece vücudumuzda daha fazla kan toplanır ve diğer organlarımızda daha sağlıklı çalışır. Sevgi insana enerji sağlar, gençleştirir, ömrü uzatır. Uzun bir yaşamın ilacıdır. Sevginin biyolojik ve kimyasal sırları keşfedildiğinde seven hastaların daha çabuk iyileştiği söyleniyor

Seven insanda dopamin, endorfin,  adrenalin seviyesinde artış olur. Dopamin seviyesi insana enerji, mutluluk verir. Araştırmalar sonucunda 20 yıl evli olsalar bile yine de kalplerinin ilk görüşmedeki gibi atan çiftler olduğu biliniyor. Yani evlilik sevgiyi öldürmüyor. Bu düşünceden uzak durmak gerekir. Aksine evlilik erkeklerin ömrünü 7 yıl, kadınlarınkini ise 2 yıl uzatıyor. Sevgiyle kurulan evlilikler ömrü uzatıyor. Daha az hastalanmanıza neden oluyor. Kalp krizinden ölme olasılığınız azalıyor. Sevginin gücü tedavi olmanıza her şeyin güzelleşmesine hayatın kolaylaşmasına yol açıyor.

Ayrılık zamanı ise kortizol hormonunun artması, tansiyonun yükselmesi ve kilo artışına neden olur. Vücutta tuz ve su kapasitesi artıyor. Sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Ayrılık sonrası gelen üzüntü, kendine kapanma, evde oturma, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmeye yol açar. Kırık kalp sendromu da güçlü stres, üzüntü hissinin artması, kalp kaslarının zarar görmesi ile sonuçlanır. Sevgisizlik, ayrılık üzüntüsü kişinin psikolojisini, ruhsal sağlığını bozar. Bu dönemleri atlatmak için emek sarf etmeli sevginizi yüreğinizden eksik etmemelisiniz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close