Sağlık

Yaz İshalinden Korunmanın Yolları

Özellikle yazın sıcak aylarında sürekli ortaya çıkan hastalıklardan biri ishaldir. Rahatsız edici olan hastalıktan korunmak için çok dikkat etmek gerekir. En çok beş yaşın altındaki çocuklarda görülen bu hastalık iki yaşından küçük çocuklarda böbrek yetmezliği ve daha ciddi hastalıklara yol açabilir. Daha da kötüsü su kaybına neden olan ishal, ölümlere bile yol açabilir. Öyle ki dünyada her yıl 5 yaş altındaki yaklaşık 2,2 milyon çocuk ishalden hayatını kaybediyor. İshalin çocuklarda daha sık görülmesinin bazı nedenleri var. Bunlardan en önemlisi, enfeksiyon oluşturan virüs ve bakterilerin besinlerde kolayca üremesi. Ayrıca hijyenik olmayan içme sularının içerdiği mikroplar bu hastalığa yol açıyor.

Şimdi sizlerle yaz ishalinden korunmanın yollarını paylaşacağım. Özellikle yaz aylarında kolay tüketilen hazır yemekleri çabuk tüketin ya da buzdolabında muhafaza edin. Temizliğinize dikkat edin. Çocuğunuzun ellerini sık sık yıkayın. Kaynağını bilmediğiniz içme sularıyla meyve ve sebzelerinizi dezenfekte etmeyin. Bu tür hastalıklarda en çok dikkat edilmesi gereken konu temizliktir. Temizliğinize dikkat edip hijyenik olursanız bu hastalığın tehlikesini azaltmış olursunuz.

Tatilde kirli deniz ya da havuz suları ishale neden olduğu için bu tür yerlere çok dikkat etmek gerekir. Krema, mayonez ya da az pişmiş yiyecekleri daha nadir tüketmeye hatta kullanmamaya özen gösterin. Eriyip tekrar donabilen dondurma gibi yiyecekleri dikkatli tüketin. Çünkü dondurma erimişse, eridiği dönemde mikroplar üremiş olabilir. Marketten aldığınız hazır dondurmalarda şekil bozukluğu varsa eriyip tekrar dondurulmuş olabilir. Bu nedenle böyle dondurmaları yemeyin. Dışarıda açık olarak satılan içeceklerde kullanılan buzlar temiz olmayan sulardan yapılmış olabilir. Küçük çocukların buzlu su tüketilmesi bu yüzden önerilmez. Sizde mümkün olduğunca bilmediğiniz yerden buzlu su tüketmeyin.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close